Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i odtąd towarzyszą ludziom w rozmaitych dziedzinach naszej egzystencji. Spotykamy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w muzeach oraz w kościołach, ale też w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach firm, na ulicach i rynkach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy uzmysławiamy sobie, iż twórczość wychodzącą spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym artykule przytoczymy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.
Metalowe rzeźby w miejscach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, często bywają przez publiczność traktowane jako tło – na terenach publicznych (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź na skwerach, obecne są wszak w większości krajowych miast. Poza tym niejednokrotnie można spotkać je również w licznych budynkach. Są dekoracją na przykład w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej
Odlewy artystyczne. Kto je wykonana?
Wspomniane wyżej przykłady to w głównej mierze duże, nieruchome dzieła. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak mniejsze prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to m.in. nagrody na laureatów turniejów, popiersia na zamówienie oraz medale okolicznościowe. Organizatorzy wszelkiego rodzaju eventów albo turniejów sportowych nie mają z tym trudności, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich przygotowanie wystarczy po prostu zlecić zawodowemu artyście.