Czym są badania psychologiczne kierowców?

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zamów badania kierowców Bielsko Biała na http://www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Post Author: