Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Nawet gdy budynek stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje zagrożenie, że z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to wydarzyć także nagle z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w następstwie nadwerężonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak toalety, niewietrzone piwnice i kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem przecieków z uszkodzonego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i mury budynków lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (ewentualnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania ścian

Profesjonaliści, którzy posiadają ogromne kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do określenia adekwatnych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na murach tworzą się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wzwyż – nieraz nawet na kilka metrów. Zdarza się to częstokroć, przede wszystkim w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która zablokuje podnoszenie się wody ku górze. Następnym etapem, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie murów polega nieraz odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem doświadczonej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej czy izolacji bitumicznej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Częstokroć potrzebne będzie także odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych części budynków, jak przepusty kabli, przepusty rur oraz płyty żelbetowe posadzkowe.

Post Author: