Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Zamów rynny dachowe.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV albo plastikowe – które wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – między innymi z metalu bądź plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien trzeba zatem skonsultować z fachowcem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08

Post Author: