Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Zobacz, gdzie zamówić szalunki Kraków.

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, by odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, metalu bądź sklejki

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają narożniki, głowice ze stali bądź aluminium, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt oraz ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Post Author: