Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto wykona zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale również w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest także dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów również należy zlecić profesjonalistom, ponieważ częstym błędem niedoświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też użycie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.

Post Author: