Szopki bożonarodzeniowe i anioły drewniane – polskie rękodzieło

Szopki bożonarodzeniowe i anioły drewniane – polskie rękodzieło

Prace sporządzane przez rodzimych artystów ludowych, niesłychanie wyraziste, ale też o stosunkowo niepozornym wyglądzie, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Nawet teraz niemal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki ludowej.

Drewniane anioły – symbol bezpieczeństwa, dobra oraz troskliwości

Rzeźba drewniana od wieków jest znaczącym elementem rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były najczęściej z religią – w siołach oraz niewielkich miasteczkach powstawały tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi wykonanymi z łatwego w obróbce, miękkiego drzewa. I chociaż dzisiaj nieczęsto buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w podobnej estetyce znalazły swoje miejsce jako element dekoracji domów. Dlaczego jednak anioły? Ponieważ to alegoria troski, ochrony oraz dobra. Taka figurka od razu asocjuje się z protektorem ogniska domowego. Anioły z drewna wyrzeźbione w stylu sztuki ludowej cechują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nie może więc dziwić, iż są one również jednym z ulubionych drobiazgów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – świąteczny symbol Krakowa

Innym reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z Krakowem i jego okolicami. Wykonywane są z lekkich surowców, najczęściej z wielokolorowej folii aluminiowej oraz kartonu, a swoim wyglądem odzwierciedlają najważniejsze krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści parający się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozmaitych wymiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, jednakże równie uznane są również drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt stawiają pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl

Post Author: