Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Szukasz łańcuchów śniegowych? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Post Author: