Jeśli chcesz kupić banknoty kolekcjonerskie, koniecznie wejdź na https://goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok zbierania orderów czy znaczków jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych kwitów bankowych.
Historia banknotów oraz czemu je zbieramy?
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – na terenie Europy. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się 22 wieki temu w czasie rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj formowały się z kolei od VII do XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla kupców, bo zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w formie monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, lecz w państwach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem czasu tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko posiadają one walory historyczne, ale również artystyczną – od wieków przecież zachwycają doskonałym designem.
Kto drukuje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?
Osoby kolekcjonujące banknoty, tak jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zwykle banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, lecz ich cena może być znaczna – to zależne jest od ich stanu zachowania oraz daty emisji. Osobną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w małym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń czy zasłużonych osób z kręgu nauki, polityki i kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza olśniewającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. napisy widoczne tylko pod określonym kątem, znaki wodne i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.
Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]