Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla sporego procenta społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już niedyspozycja, z którą borykają się tylko osoby starsze. Niska aktywność fizyczna połączona z pracą za biurkiem sprawia, że bólu tego rodzaju doznają także młodsi ludzie.
Ból pleców – co może oznaczać?
Ból pleców może mieć dużo źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również informować o powstawaniu schorzeń narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie inicjuje się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Z kolei ból między łopatkami, a także ból w odcinku lędźwiowym notorycznie jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przenoszenia wielokilogramowych przedmiotów lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo znika po wypoczynku, jednakże może on być objawem początków przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też objawem różnych stanów zapalnych lub urazów nieraz tak błahych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.
Jak przeciwdziałać bólowi pleców?
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali skuteczną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. Z tego też powodu doktorzy rekomendują pamiętanie o dobrej postawie, np. podczas pracy przy komputerze, codzienny ruch, jak również utrzymanie właściwej wagi. Naprężone mięśnie szyi czy grzbietu można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych lub przy użyciu urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe oraz pobudza cyrkulację limfy i krwi.
Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]