urologia kraków

Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Spotkanie z urologiem wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które odnotowały u siebie alarmujące objawy choroby, częstokroć wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić groźne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba zapisać się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać sporo przeróżnych symptomów, które nierzadko są ignorowane przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które zatem objawy trzeba zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź obecność w nim krwi lub ropy, ale także przerywany strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraziste, np. ból podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze oraz obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego panowie winni umówić się do niego jeżeli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada także zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do poradni lekarza urologii celem przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), otrzymania porady odnośnie wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują również sporo złożonych zabiegów, jak np. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: