Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

Jesienne wahania temperatur źle oddziałują na nasze zdrowie. Najczęściej męczy nas kaszel, ból gardła i nieżyt nosa. Żeby się im nie dać tak łatwo, poznać kilka porad, które pozwalają oddalić widmo przeziębienia. Przedstawiamy niektóre z nich.

Zwiększenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz ustrój przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącego napoju czy kąpieli. Do herbaty można wrzucić plaster pomarańczy albo cytryny, które zawierają spore ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, szałwiowego czy pichtowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem wielu witamin są także czosnek i cebula. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się spożywać w odstępach po kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – związek o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowaną miksturę także należy spożywać parę razy w ciągu dnia.

Mikstura na ból gardła

Gdy nasila się wrażenie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować kompozycję mleka, masła oraz miodu. Wyśmienicie zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego napoju powinno się mieć na uwadze, aby mleko nie było zbyt gorące, gdyż osłabi to dobroczynne działanie miodu oraz masła. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się również płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie szałwii w postaci herbaty.

Dlaczego trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, iż zwyczajne przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednak na uwadze, że jeżeli symptomy nie mijają to trzeba umówić się na wizytę do internisty.

Post Author: