biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Gruczoł sterczowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wymiarów do włoskiego orzecha. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pozwala to ujawnić przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące zmiany rakowe. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym w większości wypadków około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Następnie patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy niska krzepliwość krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Post Author: