Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Chcesz zamówić monety złote? Sprawdź https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w każdym zakątku globu

Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, co powoduje, że ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi wydarzeniami, stąd ich rewers czy awers bardzo rzadko podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rocznikiem emisji. Trzeba zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza próba i ciężar użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest prostsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz emitenci biją również monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, a więc .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zredukowanie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, a więc wspomniane powyżej Krugerrandy, Britannię czy Filharmoników Wiedeńskich.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Post Author: