Podstawowe informacje o systemie  bankowy SWIFT

Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Zobacz więcej szczegółów o systemie SWIFT na flobo.io.

Mimo, iż właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako reakcja świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego działania światowego rynku finansów.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny używany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie stosowane są także różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: