Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

Poszerz swoje wiadomości o e-fakturze.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednakże finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu jest w pełni czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakową strukturę obojętnie który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to ważny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej dostaną zwrot VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Post Author: