Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Więcej informacji o obrączkach Kraków

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne.

Obrączki – część obrzędu ślubu od XIII w.

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem sakramentu zaślubin. Mało osób wie natomiast, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Irlandii, w Turcji, w Kanadzie albo na Słowacji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki ślubne razem, jakkolwiek obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat lub imię małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) uosabiające niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Post Author: