Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Dowiedz się więcej o węźle optycznym na telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal za każdym razem tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – prędkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich podzespołów umożliwiających przekaz danych i ich kodowanie. By wykonać tego rodzaju sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania całej sieci – pozwalają wszak na modyfikację sygnału ze światłowodu na tradycyjny i dzięki temu dostarczenie usług końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety musi mieć dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może poza tym funkcjonować w przeciwną stronę. Częstotliwości, na jakich zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Do właściwego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa osłona, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed pyłem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana ze stali.

Węzeł optyczny – jaki będzie odpowiedni?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, świadczą określone cechy. Najważniejsze są częstotliwości działania węzła oraz poziom sygnału – od tego zależna jest wszak ilość końcowych odbiorców, do których prześle sygnał. Poza tym warto zwrócić uwagę na pobór prądu – w dużym stopniu rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach instalacji, dobrze również przetestować metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Post Author: