Więcej o silnikach prądu stałego.
Sporo maszyn, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe bądź duże, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia oraz pracy, a statystyczny człowiek przeważnie nie wie, jak są one skonstruowane ani jak działają te silniki.
Kto opracował i jakie moduły posiada silnik elektryczny DC?
Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezgłośne działanie.
Silniki prądu stałego to napęd wielu powszechnie używanych sprzętów
Teza, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz czytnik CD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików i pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne sprezentujemy także naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silniki DC wykorzystują także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych lub z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od cenionych marek.
Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]