Co to jest i jak działa motoreduktor?

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Zamów motoreduktor ślimakowy.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy zbudowany z przekładni i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas inżynierów

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie będzie 100%, dlatego zawsze pojawia się pewna różnica między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego bądź krótkiego czasu pracy, a także do niewielkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, takie jak aeratory, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Szerokie spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość możliwych kombinacji, jakie obecnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Post Author: